Dla rodziców

Przygotowanie dziecka do przedszkola.

Pozytywne myślenie o placówce jest konieczne. Przed pójściem do przedszkola warto przekazać pociesze jak najwięcej informacji o przedszkolu, nie zaszkodzi jeszcze opowiedzieć o tym jak mama z tatą wspominają przedszkole. Należy także informować dziecko o tym, że w przedszkolu będzie spędzać czas w towarzystwie innych dzieci bez rodziców.
więcej»

Dziecko powinno bez pośpiechu rozpocząć swój dzień.

Dobrze jest wstawać w miarę wcześnie, żeby nie śpieszyć się za bardzo. Trzeba pamiętać, że maluszki robią wszystko dużo wolniej niż dorośli. Poganianie malca powoduje, że jest jeszcze bardziej zestresowany i może gorzej znieść rozstanie z mamą.
więcej»

Skracamy pobyt.

Przez pierwszy miesiąc można odbierać dziecko wcześniej z przedszkola, a następnie stopniowo przedłużać jego pobyt. W końcu kiedyś będzie się musiało przyzwyczaić do nowego miejsca.
więcej»

Dotrzymujemy słowa.

Ważne jest, żeby dotrzymywać słowa. Jeżeli mama obieca dziecku, to powinna się tego trzymać. Debiutujący przedszkolak powinien być pewny, że może polegać na swoich rodzicach. W ten sposób zapewnia się mu poczucie bezpieczeństwa.
więcej»

Okazujemy spokój, poczucie bezpieczeństwa podczas rozstania.

Rozstanie z dzieckiem nie jest łatwe zarówno dla rodziców jak i samego malca. Trzeba jednak zachować „ zimną krew” i nie pozwolić sobie na to, żeby wspólnie z dzieckiem roztkliwiać się. Owszem dziecku należą się słowa otuchy, ale nie można pokazać, że to ciężkie przeżycie nie tylko dla niego. Część dzieci histeryzuje tylko przez chwilę, a kiedy mama czy tata bę ...
więcej»

Stanowcze rozstanie.

Dziecko nie może zobaczyć, że jego rodzice są przejęci, a nawet panikują. Da mu to podstawy do tego, żeby myśleć, że przedszkole to coś strasznego, skoro nawet rodzice są przejęci. Trzeba mówić stanowczo. Można uspokajać dziecko, ale nie za długo. Wystarczy powiedzieć parę słów otuchy. Jeśli to nie pomaga, to nie pozostaje nic innego jak z bólem serca wyjść z przedszkola ...
więcej»

Danie dziecku do przedszkola np. zabawkę z domu.

Dajemy pociesze jakąś rzecz, która będzie się kojarzyła z domem (maskotka z która zasypia).
więcej»

Wygodne ubranie dziecka.

Warto ubierać pociechę tak, żeby nie miała ona większych problemów np. z zdjęciem spodenek w toalecie. Dobrze jest więc przynajmniej na początku założyć dziecku spodenki z gumką. Jeżeli zwłaszcza na początku dziecku zdarzy się przykra niespodzianka np. dziecko posiusia się, to potem będzie czuło jeszcze większą niechęć do przedszkola. Pakujemy maleństwu dodatkowe ubranie d ...
więcej»

Czytanie dzieciom książeczek.

Odpowiednio wcześniej czytamy dziecku książeczki np. "Wesołe przedszkole" - M. Kownackiej, bajki terapeutyczne - M. Molickiej.
więcej»

Praktykujemy odprowadzanie dziecka do przedszkola przez ojca.

Gdyż więź emocjonalna z ojcem jest częściej mniejsza niż z matką.
więcej»
Projekt i realizacja Arena Internet